Bir Tatlı Hikayesi Ege Hazır Yiyecek Höşmerim

Höşmerim tatlısını hepimiz daha önce duymuşuzdur. Doğu Anadolu bölgesi hariç Türkiye’nin pek çok yerinde bilinen bir tatlıdır, höşmerim. Bizler de pratik yapımı ve hoş lezzeti ile damaklarda yer edinen bu tatlıyı Ege Hazır Yiyecek olarak sizlerle buluşturmaya karar verdik. Sizler tatlı tatlı höşmerimi yerken biz de size Anadolu’nun farklı yerlerinden farklı hikayelere sahip olan höşmerimin hikayesini anlatalım.

hosmerimm

Ne hikayesi mi? Höşmerimin adı nasıl “Höşmerim” oldu? 😉

Höşmerimin bilinen pek çok hikayesi olmasına karşın biz sizlerle en yaygın ikisini paylaşmak istedik. Birincisi bizi Kurtuluş Savaşından saran bir hikaye.

Rivayete göre höşmerim Kurtuluş savaşı yıllarında ortaya çıkan bir tatlı. İstiklal Savaşı sırasında çetin şartlarda yaşam mücadelesi veren askerimiz Işıklar Köyü’nde yaşlı bir ninenin evine konuk olurlar. Yaşlı ninemiz askerlerimi görünce çok duygulanır. Ne ikram edeceğini, nasıl hizmet edeceğini bilemez. Hemen mutfağa geçer ve dönemin zor şartlarında çok da fazla malzemesi olmamasına rağmen elinde bulunan süt, yağ, un ve şekerle bir tatlı hazırlar ve askerlerimize ikram eder. Askerlerimiz tatlıyı yerken çok mutlu olan nine, “Hoş mu erim?” diye sorar. Askerler de tatlıyı çok beğenirler. O zamandan bu zamana tatlının adı “Hoş mu erim”den “Höşmerim” olarak gelir.

Gelelim diğer hikayemize. Bu hikaye de bizi Ankara’nın bir köyünden kucaklıyor. Akşam kocasıyla tarladan eve dönen kadın. Akşam ne yapsam diye düşünür. Hem yorgundur hem de yiyecek güzel bir şeyler yapmak ister. Mutfakta tereyağ, un, sütle yemeği hazırlar. Kocasının önüne koyar. Kocası beğenmezse diye de korkerken sürekli “Hoş mu erim?” diye sorar. Tatlıyı çok beğenen kocası arkadaşlarına anlatırken yemeğiin adını “Hoşmuerim” diye anlatır. Gel zaman git zaman tatlının adı “Höşmerim” olarak değişir.

İşte höşmerimin hikayeleri böyle. Peki siz Ege Hazır Yiyecek höşmerimi beğendiniz mi? 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>